Buxus redden, het kan!
Er is geen enkele plant in ons land meer belaagd dan onze inheemse Buxus in het laatste decennia. Twee schimmeltypes en een vretend insect zorgden ervoor dat de plant in grote getale uit onze tuinen verdween. Vandaag kunnen we ons de vraag stellen of dit al dan niet terecht is. Hebben de vele vervangers hun rol ingelost of wordt het tijd voor een buxus revival?
Lees hier hoe je de schimmels bestrijden kan en hoe relatief eenvoudig het is de rups van de buxusmot te snel af te zijn. De plagen reeds behandelen in het najaar is cruciaal.

Buxus schade: schimmels onderscheiden
Volutella buxi is een relatief brave schimmel die start met een aantasting van het blad; het blad verkleurt bruin en het finale resultaat is taksterfte. Onderaan het blad vind je de kenmerkende roze schimmelsporen. Vandaag zien we dat de aantasting door Volutella afneemt en zich bovendien meer situeert in de vroege zomer.
Agressiever en dus schadelijker is Cylindrocladium buxicola (Calonectria buxicola). Een woekerende schimmel die bij warm en vochtig weer in een paar dagen tijd enorm veel schade kan aanrichten. Ook dit schadebeeld start bij bladvlekken en resulteert al snel in grote partijen nagenoeg zwart gekleurde bladeren. De verkleurde bladeren vallen binnen de paar dagen af waardoor er grote gaten in de massieven vallen. Deze schimmel verspreidt zich razendsnel via vocht en wind en kan ook worden overgezet via geïnfecteerd snoeimateriaal. De gevaarlijkste periodes zijn deze waarbij het buxusblad gedurende langere tijd nat blijft en dat zien we vooral in het najaar wanneer de temperaturen nog hoog zijn maar de dauwperiode aanzienlijk langer wordt.
Buxusschimmels kunnen worden voorkomen door opspattend regenwater te vermijden en dit doe je door bodembedekkers aan te planten of een mulchlaag aan te brengen. Verder vermijden we beter schaduwrijke en vochtige plaatsen en geven we ook geen water op de planten. Aangepast plantenmateriaal, voornamelijk bij Volutella, snoeien we weg en we vergeten ons snoeimateriaal zeker en vast niet te ontsmetten. Snoei ze verder niet te strak en vermijd extreme massieven en dus monocultuur. Je kan vandaag ook de keuze maken voor sterke en zelfs resistente rassen. De mooiste en fijnste onder de buksboompjes, Buxus sempervirens ‘Suffruticosa’, is extreem gevoelig. BetterBuxus® is de merknaam van resistente rassen. Renaissance, Babylon Beauty en Heritage zijn enkele interessante soorten met schimmelresistentie. Door het beperkte aanbod zijn dit nog dure alternatieven.
Verder zijn de in de handel verkrijgbare producten Eminent Garden en Ortiva Plus zeer doeltreffend, zij werken zowel preventief als curatief. Een preventieve behandeling gebeurt best begin juli afhankelijk van de weersomstandigheden. Met Ortiva kan je een tweede maal behandelen rond half september.
De buxusmot en haar vretende rups
Het ontstaan en de razend snelle opkomst van de buxusmot verdient hier niet de grootste aandacht. Sinds de aantasting van deze monocultuur is er heel wat Buxus verdwenen en vervangen door alternatieven die in vele gevallen de verwachting niet heeft ingelost. Daarom is het belangrijk hier nog eens aan te geven hoe je met een doelgerichte planning tegen de rupsen kan bestrijden. Buxus herstelt beter dan je zou denken dankzij de vele slapende bladoksels.
Om doeltreffend te bestrijden is het herkennen van de cyclus uiterst belangrijk. Goed om te weten is dat enkel de rups voor beschadiging zorgt. Dit betekent dat we het rupsenstadium zo snel mogelijk moeten identificeren om ze vervolgens te elimineren.
Een tweede buxusrups wist-je-datje is dat niet de pop, niet de vlinder, niet het ei maar wel de rups overwintert. Daarom is het essentieel om jouw struiken tussen half september en half oktober te gaan behandelen met producten op basis van Spinosad. Deze middelen zijn trans-laminair, dit wil zeggen dat ze enige tijd op de plant actief blijven. Gekende voorbeelden zijn Boomerang Garden en Conserve Garden van respectievelijk DCM en Edialux. Spinosad heeft een toxische maagwerking en zal dus enkele werken tegen vretende insecten terwijl contactmiddelen op basis van pyretrum alles behalve selectief zijn. Uit voorzorg wordt er toch aangeraden bij valavond te behandelen. Dit omwille van de verminderde activiteit van nuttige insecten en het langer nat blijven van het behandelde gewas.
Door in het najaar te behandelen kan je de behandeling in het voorjaar (maart – april) overslaan en volstaat in vele gevallen een tweede behandeling in juli. Eigenlijk kan je dus zowel de schimmels als de rupsen tegelijk gaan bestrijden. De minimale effort is dus: twee behandelingen per jaar. Verder zijn bladvoeding, een goede standplaats en bemesting uiteraard pluspunten om herstel en weerstand te bevorderen.
Feromoonvallen voor de motten zijn een goede vorm van monitoring maar hebben weinig meerwaarde qua bestrijding. Indien je het toch doet, gebruik zeker bekervallen in de plaats van lijmplaten.
Het bestrijdingsmiddel bij uitstek, Bacillus thuringensis, is het meest verantwoorde product. Het is zeer selectief, doeltreffend maar echter niet vergund voor amateurgebruik. Buxus is een trage groeier en kan zeer oud worden, het is wintergroen cultureel erfgoed, zeer mooi en goed winterhard. Deze winterharde, dichte struiken verdienen opnieuw onze aandacht, tijd voor een revival dus!
Laatste artikels
Tuinieren
Planten
Dieren
Vijver & zwembad
De moestuin
Bloemschikken
De tuinkas
Klimaatopwarming
Tuinproblemen
Tuinbabbel
Forum
Nieuw
Promo's
Herfsttips
Zaden en bloembollen
Planten opkweken
Aanleg en inrichting
Tuinapotheek
Decoratie en sfeer
In en om het huis
Serres en tuinhuizen
Laatste artikels
Tuinieren
Planten
Dieren
Vijver & zwembad
De moestuin
Bloemschikken
De tuinkas
Klimaatopwarming
Tuinproblemen










