Tuinadvies ecomaand
Webwinkel Tuinproblemen Tuinforum Plantengids Groenagenda Handelsgids Fotoalbum Video's
Homepagina
Bloemschikken
Bomen
Dieren
Fruit
Gazon
Groenten
Kamerplanten
Knollen en bollen
Kruiden
Kuipplanten
Orchidee
Planten
Recepten
Rozen
Sierheesters
Snijbloemen
Tropische_planten
Tuinaanleg
Tuindecoratie
Tuininrichting
Tuinkalender
Tuin_Allerlei
Vaste_planten
Vijver
Eco-tips
Organisch tuinieren
Plantenbescherming

Onze webwinkel

Balkonkas
Balkonkas
Kruidentoren
Kruidentoren

Planten opkweken
Tuindecoratie
Dieren nestkasten
Vogelhuisjes
Bestrijdingsmiddelen
Honden en katten
Zaden (Actie)
Bloembollen
Tuinmaterialen
Tuingereedschappen
Meetapparatuur
In en om het huis
Voeren / drinken

Slakkenval
Slakkenval
Rozenboog
Rozenboog

SERRE / KAS
Benodigdheden
Serres / kassen

Prikroller voor gazon
Prikroller
Kniebank
Kniebank

Onze toppers
Nieuwste producten

Tuinadvies services

Webwinkel
Tuinproblemen
Tuinforum
Plantengids
Groene uitstapjes
Handelsgids
Fotoalbums
Video's
Visitekaartjes
E-cards
 
Tuinadvies - Eco-tips - Teeltplan in de moestuin
Deel met vrienden!
Volg Tuinadvies op facebook

Teeltplan in de moestuin

Ben jij vastbesloten om dit jaar te starten met je eigen moestuintje, dan heb je vast en zeker het woord ‘teeltplan’ al gehoord. 
Wil je een moestuintje dat jaar na jaar gespaard blijft van plagen en ziektes, dan is een teeltplan essentieel.

Het begint allemaal bij de opdeling van jouw moestuin. Verdeel je moestuin in 3 blokken en zet groenten van eenzelfde familie bij elkaar. Zo kan je een blok voorzien voor alle soorten kolen, een blok voor peulen (erwten, bonen…) en een blok voor wortelgewassen (wortels, bieten…). Heb je nog lege plekken tussen deze blokken? Vul ze dan op met tomaten, sla en uien. Eens je de blokken hebt opgedeeld, wissel je ze jaar na jaar van plaats. In een grote moestuin kan je de blokken verfijnen, en een zes- of achtstelsel uitproberen.

Waarom heb ik een teeltplan nodig?

ziekten en plagen in de moestuin werenVan zodra je moestuin groter is dan 1m², is een teeltplan aangewezen. Een teeltplan zal je namelijk helpen in je strijd om jaar na jaar een gezonde, ziekte- en plaagvrije moestuin te hebben. Er zijn namelijk ziektes en plagen die het gemunt hebben op 1 specifieke soort groente. Doordat je jaar na jaar de groenten verplaatst, geef je deze bodemgebonden plagen geen kans. Een voorbeeld hiervan is knolvoet. Dit is een bodemgebonden schimmelziekte die verwoestend is voor koolgewassen, maar onschadelijk is voor andere groenten. Heb je een teeltplan met 3 verschillende blokken, dan duurt het 3 jaar vooraleer je koolgewassen weer op dezelfde plaats staan. En tegen dan is die vervelende schimmelziekte al lang weer verdwenen.  

moestuin teeltplanEen tweede voordeel van een teeltplan heeft te maken met de bodem. Je kan groenten opdelen in verschillende groepen (koolgewassen, peulen…) en elke soort heeft zijn eigen nutritionele vereisten. Met een teeltplan geef je dus elke groente precies wat ze nodig heeft. Door de gewassen elk jaar op een andere plaats te zetten, vermijd je bovendien dat je bodem een tekort krijgt aan een bepaalde stof. Neem bijvoorbeeld tomaten. Tomaten zijn ‘hongerige’ gewassen, die een grond verlangen met een hoog gehalte aan organisch materiaal. Jaar na jaar ze op dezelfde plaats planten zou ervoor zorgen dat je grond arm wordt aan organisch materiaal. In jaar 2 plant je dus best minder ‘hongerige’ gewassen, zoals wortels.

Het leven in de moestuin valt meestal rond de herfst een beetje stil. Dit is het moment om je grond er opnieuw bovenop te helpen, door een bodemverbeteraar te gebruiken. Wanneer je in de lente opnieuw aan de slag wil gaan, geef dan nog eens extra voeding speciaal voor groenten en fruit, om de grond te verrijken voor de eerste oogst.

Meer weten over moestuinieren? Kijk dan eens bij het artikel ‘Mijn eerste moestuin’. Heb je niet zo veel plaats, maar wel interesse in moestuinieren? Kijk dan eens bij ‘De minimoestuin’. Op zoek naar producten voor de moestuin: bij ‘onmisbare producten’ krijg je een handig overzicht.

Veel succes!

Wenst u meer eco-tips: Bekijk ze op Ilovemygarden.be

Print dit artikel     Stuur dit artikel door

Meer tuintips en teksten:

groenten, bodem, naturen, minimoestuin, plaats, één, meter, vierkante, spinazie, plant, balkon, kruiden, zullen, bemesting, universele, kweken, potgrond, eerste, zoals, terras
De minimoestuin
groenten, naturen, bodem, tomaten, planten, makkelijk, moestuin, kunnen, zoals, grond, pompoenen, courgettes, grote, april, tuinmest, universele, biologische, wortelen, eerste,
Eerste moestuin
Zelf kruiden kweken, aanleggen kruidentuin, kruidentuin starten, kraakverse kruiden, kruiden uit eigen tuin
Kraakverse kruiden
ecomaand, mieren verwijderen, mieren bestrijden, bestrijding van mieren, mierennesten weghalen, mieren in het gazon, mierenbestrijding
Ecomaand - mieren
Win een Robomow RM400 t.w.v. 1299€
Schrijf uw tuin in voor de Mooiste Tuin 2012

Nieuwste teksten

Rotstuin in Huizingen
Mieren in en rond huis
Foto's van lezers week 21
Assortiment vaste planten
Ecomaand - buxus deel 2

Eveneens interessant:

Houten koude bak
Klaproos gemengd
Rhodochiton Purple Bells
Lathyrus Unwin's Striped
Courgette Partenon F1

Laatste forumtopics

Afstudeerproject
toppen jonge appelboom...
Beestjes op klimop
Ipomoea leiden
Nationale Plantentuin ...

Partners






© www.tuinadvies.be Over ons Adverteren Redactie Links Partners Disclaimer Sitemap
 
Schrijf in
ontvang wekelijks de GRATIS nieuwsbrief van Tuinadvies sluiten
Tips voor de tuin Bloemschiktips & lekkere recepten Acties & kortingen