Bergamotplant of Monarda in cultivars.
De naam bergamot komt van de Italiaanse stad Bergamo waar de olie van de voor de eerste maal verkocht werd. bergamotolie wordt gebruikt voor het maken van parfum maar ook bij de bereiding van allerlei likeuren.
De Monarda is van oorsprong terug te vinden in Canada en in het noorden van Amerika. Daar vindt men ze op vochtige plaatsen langs beken en rivieren waar ze het zeer naar hun zin hebben en erop los woekeren. De planten stellen weinig eisen aan hun grond en ze groeien graag in de zon of in de halfschaduw.
Monarda's gedijen het best op een voedselrijke en vochthoudende bodem. Op een droge zandgrond zullen ze het echter ook goed doen. Als ze het echt naar hun zin hebben zullen ze zich al snel over de bodem verspreiden. Toch hoef je zeker geen schrik te hebben dat je de controle over deze plant zou verliezen want ze zijn door hun zeer oppervlakkig wortelgestel ook gemakkelijk uit te trekken.
Spijtig genoeg zijn de meeste Monarda's gevoelig voor de meeldauwziekte. Tot op heden is er nog maar slechts één cultivar die meeldauwresistent is en dat is de rode Monarda 'Gardenview Scarlet'. bij al de andere soorten moet je preventief spuiten wil je uw planten vrij willen houden van meeldauw.
Kenmerken: Bloeitijd: juli - augustus Monarda's zijn niet wintergroen maar wel winterhard. Vermeerderen: afnemen van uitlopers. Familie van de lipbloemigen of de Labiatae. De plant is met zijn lange stengels ook zeer geschikt als snijbloem. Aangezien deze zeer lang goedbaar is kun je ze ook gebruiken om te bloemschikken.
Monarda 'Violet Queen' - Bergamotplant

| Wetenschappelijke naam : |
Monarda 'Violet Queen' |
| Nederlandse naam : |
Bergamotplant |
| Familie : |
Lamiaceae |
| Bloeikleur : |
roodpaars |
| Bloeimaand : |
juni, juli, augustus, september |
| Bladkleur : |
Groen |
| Hoogte : |
70 - 100 cm |
| Wintergroen : |
Bladverliezend |
| Winterhardheid : |
Goed winterhard |
| Standplaats : |
Zon, halfschaduw |
| Soort gewas : |
Vaste plant |
| Speciale kenmerken : |
Snijbloem, geurende bloem |
| Habitat : |
Normale bodem |

Een meeldauwvrije Monarda. Alles is mooi aan haar de kleur maar ook die donkere paarse schutbladeren onder de violetkleurige bloem. In mei de planten terug snoeien en niet bemesten, zo bekomt men gezonde en stevige planten.
Mooi te combineren met Veronicastrum virginicum, Agastache, Persicaria, Geranium 'Rozanne', Phlox, Sidalcea, Thalictrum, Nepeta, Calamagrostis
Enkele andere Monarda cultivars:
 Monarda 'Beauty of Cobham' - 100 tot 120 cm
 Monarda 'Fishes'
De bloemen van de Monarda hybride 'Fishes' hebben een garnaalroze kleur. Het is tevens een stevige rechtop staande borderplant. De bloemen geuren als ze tussen duim en vinger worden gewreven, de geur lijkt op Keuls water. Monarda Fisches is ook goed bestand tegen meeldauw.
Mooi te combineren met Agastache 'Blue Fortune', Veronicastrum virginicum, blauwe Phlox, Nepeta, Geranium, siergrassen
 Monarda 'Petite Delight' ® - 40 tot 50 cm
 Monarda 'Purple Ann' - 100 tot 150 cm
Meer foto's en info over deze Monarda's in onze online plantengids via onderstaande links:
Tekst en foto's: Chantal |