Tuinadvies
Gratis nieuwsbrief
Webwinkel Tuinproblemen Tuinforum Plantengids Groenagenda Handelsgids Fotoalbum Video's
Homepagina
Bloemschikken
Bomen
Dieren
Fruit
Gazon
Groenten
Kamerplanten
Knol-_en_bolgewassen
Kruiden
Kuipplanten
Orchidee
Planten
Recepten
Rozen
Sierheesters
Snijbloemen
Tropische_planten
Tuinaanleg
  * composteren
  * Mooiste_tuinen
  * Tuintrends
Tuindecoratie
Tuininrichting
Tuinkalender
Tuin_Allerlei
Vaste_planten
Vijver
Eco-tips
Organisch tuinieren
Plantenbescherming

Tuinadvies Peiling

Heeft u al zichtbare vorstschade ondervonden dit jaar?
Ja
Neen

Stem

Onze nieuwsbrief

Gratis tips voor de tuin
Ontvang kortingsbonnen
Korting op producten

Schrijf in
Multihark
Multihark
Beschermhoes
Thermohoezen

Onze toppers
Nieuwste producten
Zaden (Actie)
Wintertoppers
Planten opkweken
Tuindecoratie
Tuinmaterialen
Tuingereedschappen
Meetapparatuur
In en om het huis
Dieren nestkasten
Vogelhuisjes
Bestrijdingsmiddelen
Honden en katten
Voeren / drinken

Zaaibak 40 cellen
Zaaibakje
Brikettenmaker
Briketmaker

SERRE / KAS
Benodigdheden
Serres / kassen

Voederstation
Voederstation
Voederschuur
Voederschuur

Webshop artikels

Verticuteermachine
Gegalvaniseerde vuilnisbak 100 liter
Windwijzer tuinman
Vogels
Lieveheersbeestjes
 
  • Nieuwe zaden
  • Citroenmelisse als kruid
  • Tuinadvies - Tuinaanleg - Blauwe border aanleggen
    Deel met vrienden!
    Volg Tuinadvies op facebook

    Planten voor de paarse / blauwe border aan te leggen

    Recept voor een mooie blauw/paarse border

    Het zal zowat vijftien jaar geleden zijn, dat een bezoekster aan mijn tuin vertelde dat zij in haar tuin alleen maar blauwe bloemen duldde. Volgens haar ging daar een zekere rust van uit.
    Aanvankelijk leek dat me wel een ver gezocht en te gek idee maar eens al mijn blauwtjes groeperen in één border leek mij eigenlijk nog wel een interessant experiment.
    De blauwe border was geboren en werd van dan af steeds verder aangevuld en geperfectioneerd en oogst ieder jaar weer bijval bij de bezoekers

    In het prille voorjaar zijn het de krokussen die de spits afbijten.  Ze worden al gauw vergezeld van Muscari’s en Primula’s, Ajuga en blauwe Anemone blanda en Mertensia. Iets later is het al de beurt aan de zogenaamde zwarte tulpen omringd met de uitbundig bloeiende toefjes Myosotis die zich vorige zomer zelf willekeurig, her en der uit zaaiden. Tussen de Scilla’s en Ipheon’s beginnen Camassia’s en Lunaria’s al eens voor een meer vertikaal accent te zorgen en  de border begint al aardig gevuld te raken.

    Hoewel de flink uit de kluiten gewassen Wisteria wel ver van deze border verwijderd staat, vormt hij een mooie achtergrond voor de border vanuit bepaalde gezichtshoeken in de tuin.

    De lavendelkleurige bistrostoeltjes staan daar uiteraard ook met een bedoeling...
     

    Hoe mooi ook, van al deze vroege voorjaarsbloeiers zijn de meeste al eind mei tot half juni, verdwenen. Dan is het stilaan de beurt aan de klapstukken:
    Delphiniums in allerlei soorten en maten stelen nu de show, samen met een hele schare andere blauwtjes zoals, Campanula persicifolia, Scabiosa, Stokesia, Iris germanica en – sibirica, Veronica spicata, paarse Hesperis, Linaria, Tradescantia, Aconitum, Polemonium, Salvia nemorosa en blauwe Lupinus enz.
    Een halve meter daar boven uit pronken er dan ook nog hier en daar een paar Allium giganteums (de reuzenuien) met hun opvallende paarse bollen, vooraan perfect geïmiteerd door hun kleinste broertjes de Allium schoenoprassum (de bieslook).
    Dat is zowat de mooist tijd voor deze border en niet toevallig natuurlijk ook de tijd van de open tuindagen.

    Wat verder in de zomer nemen Platycodon, Galega, Agastache 'Blue Fortune', Ceratostigma, Cynara cardunculus, Lyatris en een paar blauwe hortensia’s de zaak over. Vooral de scheut aluin in het gietwater van de hortensia’s zorgt voor de blauwe kleur en mag zeker niet vergeten worden.
    De plekken waar de voorjaarsbloeiers al lang verdwenen zijn worden ondertussen ook opgevuld met Agapanthussen ( in pot), en éénjarigen zoals Cerinthe major, Iberis umbellata, Nigella’s, en paarskleurige Dahlia’s (eveneens in potten).
    Als achtergrond en steunpilaren van de border staan er achteraan, een blauwe Hibiscus syriacus,  een Buddleia,  een Rosa 'Veilchenblau' en klauterend op een paar piramides en langs de pergolapalen: Clematissen (vooral Jackmaniï), Ipomoea tricolor’Heavenly blue’ en Cobea’s.

    Ik zal in mijn opsomming vast en zeker wel een paar soorten vergeten zijn.  Ik telde er ooit een tachtigtal in een border van drie à vier meter bij zestien meter.

    Maar zeker nog het vermelden waard en een beetje onmisbaar, zijn de vrijbuiters die zichzelf uitzaaien of overal tussendoor woekeren: Dipsacus, Digitalis,Verbena bonariënsis, Vinca, de lila- en oberginekleurige Papaver somniferum. Ze helpen de border een ongedwongen, natuurlijk karakter geven en weven de boel mooi aan elkaar, maar bezorgen me soms ook extra werk en kopzorgen.

    Deze planten moeten voortdurend creatief gewied, verplant of beperkt worden in groei.

    De ergste woekeraar die ik er in mijn vroegere naïviteit ooit plantte was de Mentha longifolia ‘Buddleia’.  Ik hoop er dit jaar eindelijk de laatste restjes van verwijderd te hebben.  Hij blijft nu definitief opgesloten … in een pot.

    Mocht ik lezers aangezet hebben om ook eens volop met blauwtjes te experimenteren, deze en ook nog de volgende maand zijn de plantmaanden en ook de maanden dat er in tuincentra en op kwekerijen nog voldoende voorraad kwaliteitsvolle planten te verkrijgen zijn.

    Veel succes
    Joël De Coster

    Perkhekje
    Gazonboord
    Slakkenkorrels
    Ipomoea purpurea - klimmende winde
    Zomerbloemen blauwe tinten
    Ik stuur dit artikel door
    Gratis nieuwsbrief
    Ik print dit artikel   |   Terug naar boven

    Andere leuke artikelen:

    terras aanleg, aanleggen van tuinpaden, aanleg van terras, sierbestrating, terrasaanleg, aanleggen terras, tips, goedkoop
    Terras aanleg
    onderhoud terras, onderhoud oprit, reinigen oprit, reinigen terras, kasseien onderhouden, mosvrij houden oprit, ontmossen
    Onderhoud terras en oprit
    tuinontwerp De vorm van uw tuin is zeer belangrijk bij het ontwerp tuinaanleg ontwerpen tuin
    Kies de vorm van uw tuin
    Buxus, snoeien, werkwijze, tijdstip, tips, snoeigereedschap, info, ziektes, soorten, buxussen
    Buxus snoeien: tijdstippen + tips

    Tuinwinkel.be

    Perkhekje
    Gazonboord
    Slakkenkorrels
    Ipomoea purpurea - klimmende winde
    Zomerbloemen blauwe tinten
    Viola wittrockiana Alpenmeer
    Echniops ritro (blauwe kogeldistel)
    Bleekselderie Goudgele Zelfblekende
    Voederstation
    Tomatenkas

    Services van Tuinadvies

    Webwinkel
    Tuinproblemen
    Tuinforum
    Plantengids
    Groene uitstapjes
    Handelsgids
    Fotoalbums
    Video's
    Visitekaartjes
    E-cards


    ECOBORDER

    Onze nieuwsbrief

    Gratis tips voor de tuin
    Ontvang kortingsbonnen
    Korting op producten

    Schrijf in

    Bloemstuk van de dag


    Aspedistrahart in Valentijnsstemming

    Aspedistrahart in Valentijnsstemming met rode hartjes en slingers van pitriet als valentijnsstuk...
    >> Bekijk het artikel

    Nieuwste artikels

    Tafeldecoratie
    Bijzondere groenten
    Foto's van lezers week 6
    Lekker en onbekend exotisch
    Planten voor Valentijn

    Laatste forumberichten

    serre verwarmen
    bomen planten voor bra...
    wortelen aardappelen
    bolcatalpa
    Gezocht vierkante stev...

    In de kijker

    Partners






    Copyright www.tuinadvies.be Adverteren Redactie Links Partners Disclaimer Sitemap Bijzondere groenten